Deniz Gezmiş

Denize Hasret

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Deniz Gezmiş İş Bankası Soygununa Katıldı mı ?

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu yazı Hasan Cem in yazdığı Deniz Gezmiş olayı Adılı kitabından Alınmıştır Kitap 1974 basımıdır.Deniz gezmiş ve arkadaşlarının yaptığı sanılan banka soyguyla ilgili ilginç bir yazıdır.
BİR YÜZLEŞTİRME
Aynı gün hürriyet gazetesinde teslim olan sanıklarla tanıkların yüzleştirilmesiyle ilgili ilgi çekici bir röporjaj çıktı.Gazetecilik bakımından başarı sayılabilecek bu röportajda Haber Ajansı muhabiri İbrahim Hitay şunları yazıyordu
"Ankara (HA)-- İş bankası Emek şubesini soydukları ileri sürülen İbrahim Seven ile olaya adı karışan Necmettin Baca'nın görgü tanıkları ile yüzleştirlmesi yapılırken soygun olayının 10. sanığı ben oldum. Benimle birlikte Emliyet Genel Müdürlüğü,5. şubede görevli polis memurları Yılmaz Martı ile Salih Erdemir de sanıklar kervanına katıldılar ve böylece soygun olayının 12. gününde görgü tanıklarının ifade ve teşhislerine göre sanık sayısı 12 oldu
Dün sabah Ankara Savcılığına giderek teslim olan Necmettin baca ile "olaylarla ilgim yok" diyerek savcıya giden İbrahim Seven'in Emniyet Müdürlüğündeki yüzleştirilmeleri yapılırken savcı zanlılarla birlikte gazetecileride içeriye alıp "Şimdi sizlerden bir ricam var.İçeride bir sanık gibi durun,mağdurlarla yüzleştirme yapılacak" dedi ve olaylar bundan sonra çorap söküğü gibi birbirini takip etti.
GÜZELLİK YARIŞMASI GİBİ:
Sanık zanlıları,gazeteciler ve polislerle birlikte ben de içeriye girdim.15 kişi kadardık.Küçücük odanın içinde bunlardan ikisi zanlı beşi polis geriye kalanı da gazeteci idi.Sanki bir güzellik Yarışmasına katılan kişiler gibiydik ve bizi tek sıra yaptılar.Numara verdiler ve içeriye Sevim Onursal 'ın evinde elleri bağlanan mağdurlar alındı(Deniz gezmiş soygundan sonra bir mühdet orda saklanmıştır burdaya kontrole gelenleri rehin almıştır )
Avukat Mehmet Karaçalı bir jüri üyesi gibi hepimizin yüzüne baktı.Sonra kafasında bir numara tutu ve bizleri dışarı çıkardılar.Arkasından çilingir,kapıcı,şöför ve icre memuru(rehin alınanlar) içeriye alındılar ve bunlarda sanki dünya güzellik yarışması jüri üyesiymiş gibi ciddiyet içinde yüzlerimize baktılar,hatta bu arada çilingir Recep Başarır "Yüzünü kaldır ağabey" dedikten sonra sert sert bana baktı, sonra savcıya dönüp başını salladı ve o anda anladımki ben de soygun sanığı olmuşum.
FİNALE KALDIM
Yapılan yüzleştirme bittikten sonra savcı içeriye çağırdı.Adımı,soyadımı, ne iş yaptığımı sordu.Sonra polis memurları, Yılmaz Martı ile Salih Erdemir' i içeri aldı ve 15 kişi içinde iki polis memuru da finale kaldı. Sanık zanlıları Baca ve Seven ile birlikte ben iki polis memuru arkadaş tekrar içeriye girdik.Mağdurlar finale kalan bizleri yine inceledi,boynumuza baktılar, ama ellerinde mezura olmadığı için vücut ölçülerimizi alamadılar. savcı, çilingir Recep Başarır ile kapıcı Dursun Kayıkçı nın beni teşhis ettiğini kulağıma fısıldayı verdi. Yani,mağdurların ifadesine göre kapıcı ile çilingiri, Sevim Onursal'ın evinde bağlayan bendim
Yani ben soygun olayının 10. sanığı idim. Polis memuru Sahil Erdemir soygun olayının 11. Yılmaz mArtı 12. sanığı idi ve yüzleştirme öğleden sonra devam edecekti , Ben bu satırları yazarken görgü tanıklarının ifadesine göre soygun sanığı olarak bulunuyor,savcı da polis şefinden benim iznim olursa bir boy resmimi istiyordu.

İşte böyle bir Adalet sisteminde Deniz gezmiş ve arkadaşları suçlu bulunmuştur.Benkide suçsuz oldukları halde insanların görüşlerini değiştiremiyceklerini anlayıp susmuşlardır kim bilebilir

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]